Alkoholizm należy do problemów społecznych, pojawiających się w każdym środowisku bez względu na status materialny, poziom wykształcenia, lokalizację czy nawet wiek. Uzależnienie od alkoholu jest potępiane przez społeczeństwo i stygmatyzowane znacznie bardziej niż np. narkomania, ponieważ traktuje się je jako wolny wybór osoby uzależnionej. Prowadzi to do odrzucenia takiej osoby, izolacji i dalszej jej degradacji.
Leczenie alkoholizmu jest skomplikowane - wymaga nie tylko dobrej woli Pacjenta, ale też współpracy osób bliskich. Alkoholizm przejawia się nie tylko fizycznym uzależnieniem od napojów alkoholowych, ale również psychicznym. W związku z tym uznawany jest za jednostkę chorobową o charakterze psychosomatycznym, która wymaga leczenia zarówno poprzez odtruwanie organizmu, jak i w kontekście psychicznym.
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą przewlekłą, często niemożliwą do samodzielnego pokonania, a w konsekwencji śmiertelną. Towarzyszą jej wymagające pracy terapeutycznej obciążenia psychiczne takie jak stres, frustracja, smutek i stany depresyjne, poczucie alienacji, ból oraz niekiedy agresja i skłonność do przemocy.
Poza szczególnymi przypadkami leczenia narzuconymi sądownie, nikt kto podejmuje leczenie uzależnienia od alkoholu, nie może być do niego przymuszany. Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu alkoholizmu jest zawsze przyznanie się do problemu, otwarcie na specjalistyczną pomoc oraz chęć znalezienia odpowiedzi jak przestać pić.
Alkoholizm opiera się na uzależnieniu psychicznym, dlatego też podstawowym założeniem leczenia jest usuwanie wszelkiego typu zaburzeń psychosomatycznych, a także zwiększanie zdolności osoby uzależnionej do rozpoznawania własnych problemów osobistych i nauki ich rozwiązywania
Copyright © 2019 www.ctu.szczecin.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.