Jedną z form uzależnienia od środków chemicznych jest uzależnienie od leków, czyli lekomania. Wywołuje ona stan psychiczny lub fizyczny, wynikający z interakcji leku i żywego organizmu. Charakteryzuje się zmianami zachowania, łącznie z przymusem zażywania leku, w celu doznania oczekiwanego efektu psychicznego lub fizycznego, albo w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z jego brakiem.
Niebezpieczeństwo polega na tym, że w miarę rozwoju uzależnienia, chory jest zmuszony przyjmować coraz większe dawki, dla otrzymania pożądanego efektu. Nasila to niebezpieczeństwo przedawkowania i wystąpienia efektów ubocznych, aż do zatrucia i śmierci.
Lek wywołuje rozregulowanie i przestrojenie czynności psychosomatycznych w takiej skali, że nagłe przerwanie stosowania wywołuje zaburzenia czynności organizmu, czyli tak zwane objawy abstynencji.
W procesie postępującego uzależnienia najszybciej i najczęściej pojawia się zależność psychiczna od leku, znacznie później i rzadziej – uzależnienie fizyczne. Zmienia ono funkcjonowanie organizmu na tyle, że odstawienie leku może powodować zaburzenia czynności serca i ciśnienia krwi, czy zmiany pracy narządów wewnętrznych.
Lekomania obejmuje często leki nasenne, które początkowo stosowane są w celu wywołania snu. Później stają się narzędziem przy pomocy, którego leczy się nie tylko brak snu, ale i napięcie nerwów, lęk, niezadowolenie lub uczucie niezrównoważenia. W miarę rozwoju uzależnienia chory musi przyjmować coraz większe dawki leku dla otrzymania pożądanego efektu.
Inną często spotykaną formą lekomanii jest uzależnienie od środków przeciwbólowych, dopingujących albo euforyzujących. Niekiedy nadużywane bywają leki hormonalne, ma to różne konsekwencje. Na przykład hormony tarczycy stosowane na odchudzenie mogą spowodować nadczynność tarczycy, a hormony kobiece mające przedłużyć młodość - guzy macicy.
Lekomania może być trudna do zidentyfikowania zarówno przez samego chorego, jak i jego bliskich. Osoba uzależniona może nie zdawać sobie sprawy ze swojego nałogu lub mu zaprzeczać. Jednym z sygnałów alarmujących mogą być częstsze wizyty chorego u lekarzy, niepokojące mogą też być reakcje. Zwykle charakterystyczna jest drażliwość chorego, a nieraz wręcz wściekłość. Innymi objawami lekomanii są między innymi:
Nałogowe zażywanie np. leków przeciwbólowych może powodować stłumienie innych objawów właściwych poważnym chorobom. Nie rozpoznane opóźniają diagnozę i pozwalają na rozwój choroby.
Leczenie lekomanii musi obejmować etap detoksykacji. Wiemy jednak, że dzięki określonemu wcześniej scenariuszowi odstawienia, poszczególne leki i dawki można eliminować, w taki sposób i w takim tempie, aby objawy abstynencyjne były jak najmniej dotkliwe. Poza tym, tak samo jak różnie reagujemy na ból, ryzyko uzależnienia i jego przebieg są różne u poszczególnych osób. Według badań ryzyko uzależnienia od leków zależy od czterech głównych czynników:
Niezależnie od sytuacji nasi specjaliści w Centrum Terapii Uzależnień z pewnością znajdą i określą strategię postępowania z przypadkiem każdego Pacjenta.
Copyright © 2019 www.ctu.szczecin.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.